Bugun...
DÜNYA KÜLTÜR MİRASI DİVRİĞİ ULU CAMİİ


Canan ÖZDEMİR Uzman Sosyolog
cananozdemir@kamudannethaber.com
 
 

~~Bu mübarek günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, Nur’u ahiretinize, sıcaklığı yuvanıza dolması dileğiyle Hayırlı ramazanlar. Bugünkü durağımız  UNESCO tarafından 1985 yılında Türkiye’de Dünya Kültür Mirası listesine alınan ilk mimari eser olan Divriği Ulu Camii ve Daru’ş –Şifası olacak.Yaklaşık iki buçuk saat süren  bir otobüs  yolculuğundan sonra Divriği’ye ulaştık.Gezimizin devamında Kangal Balıklı Kaplıcası olduğu için Hızlı Tren Raybüs yerine otobüsle yolculuk yaptık.Raybüs’ün açılması eminim turizmi canlandıracaktır.Güler yüzlü ve temiz insanların faaliyet gösterdiği Kadınlar Derneği’nde hem dinlenme hem de semaverde çay içme olanağı bulduk.
   Kadınlar Derneği’nde hanımların yapmış olduğu;yöreye özgü kuskus, sübera, turşu, kuşburnu ,erişte vb yöresel  lezzetler satışa sunulmuştu.. Ayrıca Türkiye’nin en zengin demir yataklarının bulunduğu Divriği’ye özgü bakır eşyalar ,el sanatları alıcılarını bekliyordu.
     Divriği ilkçağlardan beri Hititlerin, Perslerin, Romalıların ve Bizansların egemenliğinde kalmış bir yerleşim yeridir.Malazgirt savaşından sonra Türk egemenliğine girmiştir. Mengücükler döneminde Süleyman Şah’ın önderliğinde beyliğe başkentlik yapmıştır.Ulu Camii, Daru’ş- Şifa ve konakların pek çoğu bu dönemde yapılmıştır.Daha sonra da Osmanlı egemenliğine girmiştir.Şimdilerde yıkıntı halinde olan Divriği Kalesi de VIII.yüzyılda yapılmıştır.Ahmet Şah tarafından Hicri 626 yılında yaptırılan Ulu Camii’nin özellikle Taç Kapısı şaheser olarak kabul edilmektedir.Camiinin mimarı Ahlatlı Hürrem Şah’tır.Camii hem mühendislik açısından hem mimari açıdan hem de uhrevi açıdan görülmesi gereken muhteşem bir yerdir.Kapılarında Barok , Selçuklu üçgenleri ve Gotik bezemeler dikkat çekmektedir.İşlenen motifler asimetriktir ve her bir karede eşsiz armoniler içermektedir.Camiinin içerisinde Abanoz ağacından yapılmış mihrap 12 yıl süren titiz bir çalışma sonucunda muhteşem bir şekilde yapılmıştır.Camii ibadete açıktır.Minberin üzerinde çeşitli Hadis-i şerifler ,ayetler ve Esma-ül Hüsna’dan isimler yer almaktadır.Yetkililerden naçizane dileğim yetersiz olan güvenlik önlemlerinin artırılmasıdır.Daha önce güvenlik zafiyeti nedeniyle yurt dışına çıkarılan Camiiye ait olan eserlerinde ait olan yere getirilmesi konusunda gerek sivil toplum kuruşlarının gerekse yetkililerin gerekli hassasiyeti göstermelerini diliyorum.
   Divriği’de görülmesi gereken yerler arasında konaklarda başı çekmektedir.Kiliseler,kaleler, türbeler, hanlar ,hamamlar, köprüler, çeşmelerde görülmesi gereken yerler arasındadır. Siz en iyisi birkaç günlüğüne gelip Konak Butik Otelde konaklayabilirsiniz.Bu tarihi havayı soluyup, farklı bir tatil yapmak için.Önümüzdeki hafta Sivas Kaplıcalarından söz edeceğim.Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI