İhtiyar Abdal Karabağ Gazisi subay

İhtiyar Abdal Karabağ Gazisi subay

ihtiyarabdalpolatturk@kamudannethaber.com

KARABAĞ SAVAŞI, HORADİZ OPERASYONUNUN 20 YILI

06 Ocak 2014 - 13:32

~~Ocak 5 de Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından Fuzuli ilçesinin 22 yerleşim biriminin ve Horadiz şehrinin Ermeni işgalinden tahliye edilmesinin 20 yılı tamam olur.

Horadiz operasyonunun yıldönümü münasebetiyle 702 sayılı askeri bölümün geçmiş savaşçıları ve komutan heyetinin katılımıyla Şehitler Hıyabanı'nda anma töreni yapıldı.

702 sayılı briqadanın gazileri önce ameliyat sırasında şehit olmuş askeri bölümün subayı , Azerbaycan'ın Milli Kahramanı Mustafa Zülfüqarovun mezarını ziyaret etti . Milli Kahraman'ın mezarı önünde gerçekleştirilen törende konuşan 702 sayılı askeri bölümün eski komutanı , Albay Şair Ramaldanov Horadiz operasyonunun Azerbaycan'ın harp tarihinde özel bir yer tuttuğunu söyledi .

Savaşlarda 702 sayılı askeri bölüm ile birlikte, asker, sərhədçilərin, polislerin de yakından yer aldığını diyen Albay Ş . Ramaldanov operasyonun ilk günü 22 yerleşim biriminin düşmandan tahliye edildiğini, Ermenilerin çok sayıda canlı kuvvet, askeri teçhizat kaybettiğini vurguladı. Bu savaş Azerbaycan askerinin yeteneğine olduğun gösterdi . Bu savaşta şehit olan arkadaşlarımızın kanı yerde kalmadı. Onların kanı pahasına Fuzuli bölgenin 22 yerleşim birimi tahliye edildi " .

Ş. Ramaldanov kaydetti ki , eski savaşçılar Baş Takımın emriyle yeniden silahlanarak Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını geri almak için hazırdır : " Biz şehitlerimizin öcünü alacağız . Bunu unutmamışız " .

Programda konuşan 702 sayılı askeri bölümün eski komutan yardımcısı Üzeyir Caferov Horadiz operasyonunun yıldönümünün kaydolmasını artık geleneğe dönüştüğünü söyledi : " Bu işlem öğrenilmesi ve genç kuşağa sunulmalıdır . Horadiz işlemi I Karabağ savaşında Azerbaycan Ordusu'nun başarıyla gerçekleştirdiği en büyük işlemlerden biridir ".

Etkinlik katılımcıları daha sonra II Şehitler Hıyabanı'nda gömülü olan savaş arkadaşlarının mezarlarını ziyaret ettiler.

Bu yıl etkinliğe değerli cebhedaşlarımla kardeş ülkemizin İstanbul iliden internetle canlı bağlantı kurduk. Cebhedaşlarıma can sağlığı arzulamaqla, yarım kalmış Savaşımızı tamamlayacağımıza hazırlanmağımızın gerekliliğini bildirdim.

Dünyasını değişmiş kardeşlerimize Tanrı'dan rahmet dilerim.(702 sayılı Askerî birliğin topçu komutanı Karabağ Gazisi  İhtiyar Abdal)