Bugun...
Eskişehir ve Kocaelini Gezelimm


Canan ÖZDEMİR Uzman Sosyolog
cananozdemir@kamudannethaber.com
 
 

                     Uzun bir aradan sonra merhaba!
Bugünkü ilk durağımız Türkiye'nin en kalabalık  ve modern illerinden biri olan Eskişehir. Sanat, kültür, bilim merkezi.2013 Türk Dünyası  Başkenti ve Unesco Somut olaylar Kültürel Miras Başkentliği ünvanlığı olan Eskişehir'in geçmişi Hititlere kadar dayanmaktadır.

                 Son yıllarda gittikçe gelişen ve güzelleşen kentin gezdiğim yerleri arasında; Tarihi Odun Pazarı ve konakları, Kent Park, Adalar ve Porsuk Çayı, Odun Pazarı'nda yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Balmumu Heykel Müzesi, Lületaşı Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Hamamlar, Taşbaşı ,Hamamyolu caddesi, Esnaf Sarayı, Doktorlar Caddesi'ni sayabilirim.


                   Özellikle 500 yıllık geçmişi olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi'ni fotoğraflamak ve gezmek benim için çok güzeldi. Kubbe içi kalem işleriyle süslü cami, kesme taş malzemeyle yapılmış, sütunları ise mermerdendir. Odun Pazarı tarihi konakları, Kırım -Tatar  Kültür Evi bahçesindeki temsili gözyaşı çeşmesi de görülmesi gereken yerlerdendir. Yol üzerindeki el sanatları çarşısından hem gezip hem de alışveriş yapabilirsiniz. Balmumu Heykel Müzesi de başta büyük önderimiz Atatürk olmak üzere tanınmış kişilerin balmumu heykellerini görmek açısından önemlidir. Kent Park ve Sazova Parkı gezilmesi, görülmesi  gereken yerler arasında gelir. Tarihi hamamları da şifa dağıtmaktadır.


                Süremiz kısıtlı olduğu için hızlı trenle Gesam'ın Kocaeli sergisine katılmak üzere yola çıktık. Bütün Türkiye illerinin kapsayan serginin 41. Kocaeli İzmit'teydi. Sergi tren garının hemen yanındaki Eski Tren Garı Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi. Sergide 41 sanatçının eseri sergilendi.


             Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar yerleşim birimi olan İzmit gezilmesi, görülmesi gereken yerler arasındadır. İzmit'te körfez kıyısında inşa edilen ancak körfeze yapılan dolgulardan dolayı iç kısımlarda kalan tarihi Yeni Cuma Camii ve Külliyesi, Fevziye Camii ihtişamıyla dikkat çekmektedir. İzmit Marinasında kış olmasına rağmen 22 derecede yürüdük ve fotoğraf çektik. Daha sonra iki yanı yüzyıllık çınarlarla çevrili eski tren yolunda nostaljik yürüyüş yaptık.


                 Körfezin en güzel koylarından biri olan ve İstanbul’a sadece yarım saat uzaklıkta olan Hereke'ye doğru yola çıktık. Hereke'den olağanüstü incelikte ve hayal gücünü zorlayan desenleri ile ister ipek ister yün halı almak ve görmek isteyenler için ideal bir yer.


             Daha sonraki durağımız Eski Hisar’da yer alan Osman Hamdi Bey Köşkü ve Müzesi. Arkeolog, Müzesi ve ressam olan Osman Hamdi Bey'in muazzam köşkü,  bir yanı deniz, diğer tarafı orman 28 dönümlük bir arazi içerisine kurulmuş. Bugün müze olarak gezilmektedir. Çiçek düzenleyen kız çalışması belleğimde kaldı.
   Gebze'de Eskihisar Kalesi'nin  Bizanslılar dönemine ait olduğu sanılıyor. Restore edilen kalenin deniz manzarasın da güzeldi.


                 Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Bahçesi’nde çektiğim kareleri okulda öğrencilere sunacağım. Ülkemizin en çok türe sahip hayvanat bahçesi. Bundan sonraki durağımız Atatürk ve Redif Müzesi. İzmit'in Kemal Paşa Mahallesi'nde yer alan  müze Abdülaziz döneminde yaptırılmıştır. Önceleri askeri mahkeme olarak kullanılmıştır.


               Daha sonra gittiğimiz Gölcük depremin izlerini hala üzerinden atamamış hissi uyandırıyordu insanda. Bugünlük bu kadar .Sağlıcakla kalın

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI