Canan ÖZDEMİR Uzman Sosyolog

Canan ÖZDEMİR Uzman Sosyolog

Gezginci gözüyle
cananozdemir@kamudannethaber.com

Umre Ziyareti " Medine Ve Çevresi"

06 Mart 2016 - 19:07

         Baharın size  sevgi ve mutluluk getirmesi dileklerimle merhaba Sevgili Dostlar!

          Bugünkü gezimizin konusu Medine ve çevresi .Kuzenim Efe Zileli ve sevgili annemle beraber gecenin geç saatlerinde Medine'ye gitmek üzere yola çıktık.Sağlık Sen şube Başkanı Kuzenim Efe Başkan bütün gezi boyunca bizimle çok ilgilendi. Teşekkür ediyorum kendisine.Allah sağlık, sıhhat versin.Sivas Medine arası 3,5 saat sürdü.Uçaktan Mescid-i Nebevi pırlanta bir gerdanlık gibi duruyor,fotoğraflama imkanım oldu.Sabah namazı sıralarında Medine'ye vardık.

           Sabah namazına yetişemediğimizden dolayı kahvaltıdan sonra Mescid-i Nebevi'yi gezmeye gittik.Kabe'den sonra yeryüzünün en kıymetli mescitlerinden biri olan Mescit-i Nebevi Peygamber Efendimizin (s.a.v)

 Medine'ye hicretinden hemen sonra yapılmıştır.

            Peygamber Efendimiz (SAV) buyuruyorlar ki;"Bu mescitin içinde kılınan namaz, Mescid-i Haram hariç ; bütün mescitlerde kılınan namazlardan daha hayırlıdır." Biz de Mescid-i Nebevi'de namaz kıldık.Kabr-i Saadet'i ziyaret ettik.Allah ziyaretlerimiz kabul eyleye.Yine Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyorlar ki; "Evimle minberimin arası cennet bahçelerinden bir bahçedir.İnşallah ibadetlerimiz cennet bahçelerinde yapılmış gibi kabul görer.

            Ertesi gün sabah Mescid-i Nebevi'de sabah namazını kıldıktan sonra Okçular Tepesi'ne gittik.Sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.v) ;"Uhud, bizi sever. Biz de Uhud'u severiz." Buyurduğu yerde Uhud Savaşı gerçeklesmiş.  

         Uhud Savaşı'nda şehit olan Peygamber Efendimizin (s.a.v) amcası Hz. Hamza ile 70 sahabenin kabirleri burada bulunmaktadır.Peygamber Efendimizin (s.a.v) Uhut şehitleri hakkinda müjdelediği ayetlerden biri;"Allah   yolunda öldürülenlere sakın ölüler sanmayın.Bilakis onlar diridirler. Rableri katında rızıklanırlar."

        Uhut Dağı'nın eteklerinde kına,hurma, yiyecek,su, kıyafet  vb şeyleri satan satıcılar, dilenciler göze çarpıyor.

    Mescid-i Kıbleteyn ikinci durağımız.İslamiyetin ilk yıllarında müslümanlar namazlarını ,Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya doğru kılıyorlardı.Burada Peygamber Efendimiz (s.a.v) ve ashabı namaz kılarken ;"Haydi yüzünü Mescid-i Haram'a dönder.Her nerede bulunursanız bulunun yüzlerinizi onun tarafına çeviriniz."ayeti nazil oldu ve namazın iki rekatını Mescid-i Aksa'ya iki rekatını Kabe'ye dönerek kıldırdı. Burada da çarşaflı kadınlar ufek tefek şayler satarak geçimini sağlamaya çalışıyor.

          undan sonraki durağımız .Hendek Savaşı'nın gerçekleştigi yerde bulunan Yedi Mescidler,Hendek Savaşı'nda Peygamber Efendimiz(s.a.v) 'in namaz kıldığı savaş gözetlediği yerlere yapılmış.

          Burada peygamberimizin çadırının yerine yapılmış olan Mescid-i Fetih, Hz Ali Mescidi, Selman-ı Farisi Mescidi, Hz Osman mescidi ve Hz Ebu Bekir Mescidi; bu iki mescid yıkılmış ve yerine büyük bir cami yapılmıştır. Hz. Ömer Mescidi ve Hz Fatıma Mescidi bulunmaktadır. Diğer mescidler de yıkılmaya terk edilmiştir. Osmanlı Kalesi'nin kalıntılarını da üzülerek çektim. 

                                                                                                                                     Devam edecek